Go to Top

Hijyen Eğitimleri

El YikamaHastaneler, Oteller, Restoranlar, Okullar, Kreşler, İş Merkezleri ve daha birçok toplu yaşam alanı; mimari yapıdan, teknik donanıma kadar sürekli yenilenmekte, yüksek teknoloji tercih edilmekte, fiziksel olarak daha geniş alanları kapsamakta, yoğun insan kitlelerini barındırmaktadır. Buna bağlı olarak  “Temizlik ve Hijyen” beklentisi yüksek seviyelere ulaşmış, toplu yaşam alanlarının olmaz ise olmazı haline gelmiştir. Ancak, Temizlik ve Hijyen uygulamaları, bu yüksek hijyen beklentilerine uygun çözümler üretmekte yetersiz kalmaktadır.

Ülkemizde, uygulamada ki zorlukların en büyük sebebi eğitimli ve nitelikli iş gücünün yetersizliğidir. Bir diğer sebep de, temizlikte geleneksel yöntemlerin uygulanmasıdır ki bu durum hijyen söz konusu olduğu zaman yetersiz kalmaktadır. Mekanların patojen mikroorganizmalardan arındırılması hijyen açısından şarttır. Kontaminasyon yolu ile bir yerden bir yere taşınan mikroorganizmalar enfeksiyonlara yol açar ve insan sağlığı açısından büyük tehlikeler oluşturur.

Bazen temizlediğimizi zannettiğimiz birçok şeyi kontamine ederek kirletebiliriz. 

Her insan sağlıklı, temiz bir ortamda yaşamak, güvenli besin tüketmek ister. Sağlığın korunması ve sağlıklı bir yaşam sürülmesi yalnızca kişinin kendisine bağlı değildir. Bireyin ve toplumun sağlıkla ilgili konularda dikkatli ve duyarlı olması, sağlığa zararlı olacak etkenleri ortadan kaldırmaya özen göstermesi gerekir. Özellikle toplum sağlığı ile yakından ilgili olan; sağlık, turizm, hizmet, yiyecek – İçecek gibi sektörlerde görev alan kişilerin bu özeni daha fazla göstermeleri gerekir. Çünkü onlar, kendi ve hizmet sundukları kişilerin sağlığından birinci derecede sorumludur. Sanitasyon ve hijyen kurallarına uygun verilen hizmet kaliteyi arttıracağı gibi hizmet alan kişilerin çeşitli hastalık etkenlerinden korunmasını da sağlayacaktır.

Toplum sağlığının korunmasında önemli olan sanitasyon ve hijyen kurallarının öncelikle, yiyecek – içecek sektöründe çalışanlar tarafından çok iyi bilinmesi, uygulanması ve alınan korunma tedbirlerinin yüksek standartta olması gerekir. Aksi takdirde sağlığımız için gerekli olan yiyecekler, onları hazırlayan kişilerin yanlış temizlik alışkanlıkları ve uygulamaları sonucunda fiziksel, kimyasal maddelerle ve mikroorganizmalarla kirlenerek tüketimi yapan kişilerin hastalanmasına, zehirlenmesine hatta ölümlere neden olabilecektir.

KARAŞEHİRLİ Hijyen Enstitüsü, sağlık, turizm, hizmet, yiyecek – içecek gibi sektörlere yönelik verdiği özel hijyen eğitimlerin başarısını Almanya ile yıllardır yaptığı ortak proje çalışmaları sonucunda elde etti. Bilgi birikimi ve tecrübesini kullanarak, ülkemizin sosyal, kültürel ve ekonomik yapısına uygun özel eğitim plan ve programları hazırladı. Sadece teorik bilgileri aktarmadı, aynı zamanda pratik uygulamalar ile becerilerin geliştirilmesini sağladı. Verdiği tüm eğitimler kişi veya kurumun ihtiyaçları doğrultusunda özel olarak planlandı ve  uygulandı. Eğitimlerini tamamlayan tüm katılımcılara, sektör tarafından itibar ve kabul gören kurumumuza ait katılım sertifikası verildi.

(Eğitimlerimizde, MEGEP ve Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanmış Modüler Eğitim Sistemi ile MYK tarafından hazırlanmış meslek standartları dikkate alınmıştır, ülkemizde eğitim konusunda tek yetkili kurum MEB’ dır. Uluslararası geçerliliği olan sertifika / diploma talep edilmesi halinde, karşılıklı yapılacak protokol veya izinler dahilinde verilebilmektedir)

 

  • Hijyen Eğitimleri (YASAL ZORUNLULUK)

  • Personel Hijyeni

  • Mutfak Hijyeni

  • Tekstil Hijyeni

  • Havuz Hijyeni

  • Bina Temizliği ve Hijyeni

GÜZELLİK VE SAÇ BAKIM HİZMETLERİ (FOET KODU: 815) 

Cilt Bakımı Hijyen Eğitimi

40/8

Dövme ve Takı (Piercing) Hijyen Eğitimi

40/8

Güzellik ve Saç Bakım Hizmetlerinde İşyeri Sahipleri ve İşletenlerin Hijyen Eğitimi

40/8

Kuaför (Kadın/Erkek) Hijyen Eğitimi

40/8

Makyaj Hijyen Eğitimi

40/8

Vücut Bakımı Hijyen Eğitimi

40/8

Kaplıca, Hamam ve Sauna Görevlisi Hijyen Eğitimi

40/8

 PAZARLAMA VE PERAKENDE (FOET KODU: 341)

Kantin İşletmeciliği Hijyen Eğitimi

40/8

Meyve ve Sebze Satış Elemanlığı Hijyen Eğitimi

40/8

Su ve Deniz Ürünleri Satış Elemanlığı Hijyen Eğitimi

40/8

Şarküteri, Bakkal ve Gıda Pazarları Satış Elemanlığı Hijyen Eğitimi

40/8

Tarım Ürünleri Satış Elemanlığı Hijyen Eğitimi

40/8

 YİYECEK İÇECEK HİZMETLERİ (FOET KODU: 811) 

Aşçı Hijyen Eğitimi

40/8

Bar Görevlisi (Barmen) Hijyen Eğitimi

40/8

Et ve Et Ürünleri İşlemeciliği Hijyen Eğitimi

40/8

Otel/Motel ve Lokanta Yöneticileri Hijyen Eğitimi

40/8

Pastacı Hijyen Eğitimi

40/8

Servis Görevlisi (Garson) Hijyen Eğitimi

40/8

Şef (Yiyecek Hazırlama ve Sunum Hizmetleri) Hijyen Eğitimi

40/8

 TOPLUM SAĞLIĞINI KORUYUCU HİZMETLER (FOET KODU: 853) 

Su Temini (Üretimi) Hijyen Eğitimi

40/8

 GIDA TEKNOLOJİSİ (FOET KODU:541) 

Çay Üretimi ve İşleme Elemanı Hijyen Eğitimi

40/8

Gıda Kontrol Elemanı Hijyen Eğitimi

40/8

Hububat İşleme Elemanı Hijyen Eğitimi

40/8

Süt İşleme Elemanı Hijyen Eğitimi

40/8

Sebze ve Meyve İşleme Elemanı Hijyen Eğitimi

40/8

Zeytin İşleme Elemanı Hijyen Eğitimi

40/8

 

 

KOD

862ISG005

ALAN

Gıda Teknolojisi

DAL/MESLEK

Alan Ortak

MODÜLÜN ADI

Personel Hijyeni

MODÜLÜN TANIMI

Personel hijyeni; periyodik sağlık kontrollerinin önemi, işletmeye uygun kıyafet giyme, kişisel temizlikte, işletme giriş ve çıkışlarında, el yıkama alanları ve tuvalet giriş-çıkışlarında sanitasyon kurallarının uygulanması için gerekli bilgilerin yer aldığı öğrenme materyalidir.

SÜRE

40/24

ÖN KOŞUL

 

YETERLİK

Kişisel hijyeni sağlamak

MODÜLÜN AMACI

Genel Amaç

Gerekli bilgileri alıp, uygun ortam sağlandığında personel hijyenini kurallarına uygun olarak yapabileceksiniz.

Amaçlar

1.   Temizlik kurallarına uygun olarak kişisel bakımı
yapabileceksiniz.

2.   İşletme standartlarına uygun olarak iş kıyafetini
giyebileceksiniz.

3.   Türk Gıda Mevzuatı’na uygun olarak periyodik sağlık
kontrollerini yaptırabileceksiniz.

4.   Türk Gıda Kodeksi ve sanitasyon kurallarına uygun
olarak işletmeye giriş ve çıkışları yapabileceksiniz.

5.   Türk Gıda Kodeksi’ne uygun olarak işletmelerde
tuvaletler ve el yıkama alanlarında sanitasyon
kurallarını uygulayabileceksiniz.

EĞİTİM ÖĞRETİM ORTAMLARI VE DONANIMLARI

Banyo, şampuan, sabun, lif, havlular, tırnak makası, tırnak fırçaları, törpü, diş fırçası, diş macunu, ağız spreyi, ağız gargarası, diş ipi, tarak, muhtelif tokalar, tıraş takımı, tıraş köpüğü, deterjanlar, çamaşır makinesi, ütü, ayakkabı bakım seti, ayakkabı boyası, plastik yara bandı, soyunma odaları, personel dolapları, iş kıyafetleri, çizme veya özel ayakkabı, bone/başlık, ağız ve bıyık maskesi, steril eldiven, galoş,sağlık kuruluşları,revir, işletme giriş ve çıkış kapıları, dezenfektanlı paspas ve küvetler

ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME

Modülün içinde yer alan öğrenme faaliyetlerinden sonra verilen ölçme araçları ile kendinizi değerlendireceksiniz.

Untitled-1Hijyen mutfaklarda yaşamsal önem taşır. En yüksek standartları taşıyan profesyonel bir mutfak, hem sizin hem konuklarınızın hijyen  güvenliğinin garanti altında olduğunun göstergesidir.

Hedeflenen, sağlıklı ve güvenli mutfak ideali, ancak nitelikli ve kaliteli insan kaynağı ile uyumlu bir takım çalışması ile mümkündür. Sağlıklı, güvenli ve hijyenik bir ortamın oluşturulmasında görev alacak tüm mutfak personelinin teorik ve pratik eğitimlerini keyifli ve eğlenceli bir atmosferde veriyor, “Öğrenen Kurum” felsefesini benimsemelerinin ne denli önemli bir kavram olduğunu algılamalarını garanti ediyoruz. Ölçülebilir Hijyen Sistemimiz ile kaliteyi doğrudan etkileyen olumlu ve olumsuz tüm sonuçları birlikte analiz ediyor, görünmeyeni göstererek davranış biçimlerinin değişmesini sağlıyoruz. 

ÇamaşırhaneTekstil hijyeni, temizlik standardınızı yansıtan en önemli göstergedir ve  işletmenizin müşteri önündeki vitrinidir. En yüksek standartları taşıyan profesyonel bir çamaşırhane, hem sizin hem konuklarınızın hijyen  güvenliğinin garanti altında olduğunun göstergesidir.

Hedeflenen, sağlıklı ve güvenli çamaşırhane ideali ve tekstil ürünlerinin yıkama ömürlerinin korunması, ancak nitelikli ve kaliteli insan kaynağı ile uyumlu bir takım çalışması ile mümkündür. Sağlıklı, güvenli ve hijyenik bir ortamın oluşturulmasında görev alacak tüm çamaşırhane personelinin teorik ve pratik eğitimlerini keyifli ve eğlenceli bir atmosferde veriyor, “Öğrenen Kurum” felsefesini benimsemelerinin ne denli önemli bir kavram olduğunu algılamalarını garanti ediyoruz. Ölçülebilir Hijyen Sistemimiz ile kaliteyi doğrudan etkileyen olumlu ve olumsuz tüm sonuçları birlikte analiz ediyor, görünmeyeni göstererek davranış biçimlerinin değişmesini sağlıyoruz. 

Havuzİnsan sağlığı açısından havuz hijyeninin önemi asla tartışılamaz. Havuz suyu çeşitli fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik etkenler nedeniyle sürekli olarak kirlenir. Sağlık şartlarına uygun bir havuz için havuzun suyunu dengede tutmak ve su tahlillerine bağlı olarak kimyasal ilaveleri yapmak gerekir. Pırıl pırıl ve hijyenik bir havuz kalite standardınızı yansıtan en önemli göstergedir ve  işletmenizin müşteri önündeki vitrinidir. En yüksek standartlara, teknik ekipman ve donanıma haiz profesyonel bir havuz, hem sizin hem konuklarınızın hijyen  güvenliğinin garanti altında olduğunun göstergesidir.

Hedeflenen, sağlıklı ve güvenli havuz ideali ve ışıl ışıl görüntüsünün korunması, ancak nitelikli ve kaliteli insan kaynağı ile uyumlu bir takım çalışması ile mümkündür. Sağlıklı, güvenli ve hijyenik bir ortamın oluşturulmasında görev alacak tüm havuz personelinin teorik ve pratik eğitimlerini keyifli ve eğlenceli bir atmosferde veriyor, “Öğrenen Kurum” felsefesini benimsemelerinin ne denli önemli bir kavram olduğunu algılamalarını garanti ediyoruz. Ölçülebilir Hijyen Sistemimiz ile kaliteyi doğrudan etkileyen olumlu ve olumsuz tüm sonuçları birlikte analiz ediyor, görünmeyeni göstererek davranış biçimlerinin değişmesini sağlıyoruz. 

 

WCBina temizliği ve bakımı, işletmenizin aynasıdır ve başarılı bir işletmenin vazgeçilmez koşuludur. İşletmenizde öncelikle tuvaletler ve ortak kullanım alanları ile ofislerin, odaların temizliği ve bakımı çok önemlidir. 

Hedeflenen, sağlıklı ve güvenli bina içi alanlar ideali, ancak nitelikli ve kaliteli insan kaynağı ile uyumlu bir takım çalışması ile mümkündür. Sağlıklı, güvenli ve hijyenik bir tuvaletin, bir ofisin, bir yemekhanenin vb. oluşturulmasında görev alacak tüm personelin teorik ve pratik eğitimlerini keyifli ve eğlenceli bir atmosferde veriyor, “Öğrenen Kurum” felsefesini benimsemelerinin ne denli önemli bir kavram olduğunu algılamalarını garanti ediyoruz. Ölçülebilir Hijyen Sistemimiz ile kaliteyi doğrudan etkileyen olumlu ve olumsuz tüm sonuçları birlikte analiz ediyor, görünmeyeni göstererek davranış biçimlerinin değişmesini sağlıyoruz.