Atilla Kalkan

Atilla Kalkan

15.09.1961 tarihinde Bursa’ da doğdu. 1985 yılında Ankara Üniversitesi Veteriner Hekimlik Fakültesinden,

Teğmen Veteriner Hekim olarak mezun olan KALKAN 1991 yılında aynı Fakültenin Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı Besin Hijyeni ve Teknolojisi Bilim Bölümünü 1991 yılında başarı ile bitirerek Besin Hijyeni ve Teknolojisi Bilim Uzmanı unvanını aldı.

Uzmanlık eğitimi döneminde, Çankaya Belediyesi ile yapılan protokol çerçevesinde Çankaya Bölgesinde bulunan Et Satış Reyonları ve Gıda İşleklerinde Hijyen Kriterlerini belirlemek amacıyla ortak projeye imza atan KALKAN, çalışan personelin ellerinden, çalışma ve ekipman yüzeylerinden swaplama tekniğini kullanarak reel hijyen durumlarını tespit etti. 150 işyeri ile yapılan çalışma sonucunda ve AB uyum yasaları uyarınca kişisel hijyenin önemi bir kez daha vurgulandı ve çok dikkat çekti. Çalışma neticesinde, Katı Sabundan – Likit Sabuna, Tekstil Havludan – Kağıt Havluya geçiş dönemi başladı.

TSE’ nün “Hijyen Kontrollerinde Swaplama Yöntemi” ile ilgili standartları oluşturması bu çalışma örnek alınarak oluşturuldu. KALKAN, 28 yıl boyunca ülkemizin muhtelif bölgelerinde değişik rütbelerde ve farklı görevlerde çalıştı. Gıda Hijyenisti, Gıda Teknolojisi Öğretmenliği, Gıda Laboratuvarlarında Gıda ve Su Mikrobiyolojisi / Gıda ve Su Kimyası Analizleri / Laboratuvar Müdürlüğü görevlerini başarı ile yürüten KALKAN, 2005 yılında Albay rütbesindeyken emekli oldu.

Halen yabancı ortaklı bir Gıda Analiz Laboratuvarında Danışman olarak çalışan KALKAN, sevdiği kayak ve su sporlarına zaman ayıramamaktan şikâyetçi olsa da, eğitim denildiğinde 7/24 zaman ayırmaktan keyif almaktadır. Bilge kişiliği, ılımlı yaklaşımı, mesleğine verdiği değer doğal liderliğinin bir parçasıdır.

error: Content is protected !!