CamciTemizlik ve Hijyen Eğitimlerinde,
Eleman Seviye Tanımı Dikkate Alınmalıdır

Karaşehirli, Temizlik ve Hijyen hizmetleri sektöründe uyguladığı eğitimlerin başarısını Almanya ile yıllardır yaptığı ortak proje çalışmaları sonucunda elde etti. Mesleki Eğitimlerde, eğitim plan ve programı oluşturmak atılan ilk önemli adımdır. Bu adımdan önce de Temizlik ve Hijyen Elemanı seviye tanımının ve standardının çok iyi yapılması eğitimin başarısını artırır.

Ülkemizde, Mesleki Eğitim konularını, MEGEP, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanmış Modüler Eğitim Sistemi. Meslek standartlarını ve yeterliliklerini de MYK (Mesleki Yeterlilik Kurumu) belirler. Eğitim konusunda tek yetkili kurum ise MEB’ dır (Milli Eğitim Bakanlığı).

Karaşehirli, bu karmaşık ve net olmayan yapıya rağmen, AB standartlarını dikkate alarak (ülkemizin sosyal, kültürel ve ekonomik yapısına da dikkat ederek) uygun özel eğitim plan ve programları hazırlar. Sadece teorik bilgiler ile değil, pratik uygulamalar ile de becerilerin geliştirilmesini sağlar.

Temizlik ve Hijyen konularında uygulanan tüm eğitimler kişi veya kurumun ihtiyaçları doğrultusunda planlanır ve uygulanır. Aşağıdaki tabloda eleman seviye tanımları mevcuttur.

SEVİYE ALMANYA’ da Ülkemizde Geçerli Değil  (Türkçe Karşılığı)

Zorunlu
Görev Yılı

Toplam
Çalışma Yılı

ÇIRAK Geselle Stajyer Temizlik Elemanı (Çırak)

1

1

Reinigungskraft Temizlik Elemanı

2

3

KALFA Teamleiter (UR+SR) Ekip Elemanı (Genel Temizlik + Özel Temizlik)

1

4

Vorarbeiter Ekip Şefi

1

5

Objektleiter (UR) Proje Şefi (Genel Temizlik)

1

6

Fachwirt Kalfa (Tekniker)

1

7

Bereichslerter Departman (Projeler) Yöneticisi

1

8

USTA Meister Usta (Teknik ve Eğitimci)

Kişisel

9. Yıl

Betriebslerter İşletme (İdari ve Mali İşler) Yöneticisi

Kişisel

 
Geschaftslührer Firma Yöneticisi (Genel Müdür)

Kişisel

 
Firmaninhaber Firma Sahibi

Kişisel

 

Temizlik (Görünen) mi Hijyen (Görünmeyen) mi? Önemli!

Hastaneler, Oteller, Restoranlar, Okullar, Kreşler, İş Merkezleri ve farklı toplu yaşam alanları; mimari yapıdan, teknik donanıma kadar sürekli yenilenmekte, yüksek teknoloji tercih edilmekte, fiziksel olarak daha geniş alanları kapsamakta, yoğun insan kitlelerini barındırmaktadır.

Buna bağlı “Temizlik ve Hijyen” beklentisi yüksek standartlara ulaşmış, toplu yaşam alanlarının olmaz ise olmazı haline gelmiştir. Ancak, geleneksel Temizlik ve Hijyen uygulamaları, bu yüksek hijyen beklentilerine uygun çözümler üretmekte yetersiz kalmaktadır.

“Temizlik belki gözle kontrol edilebilir, HİJYEN Asla!”

Ülkemizde, uygulamada ki zorlukların en büyük nedeni eğitimli ve nitelikli iş gücünün yetersizliğidir. Bir diğer sebep de, temizlikte geleneksel yöntemlerin uygulanmasıdır. Mekanların patojen mikroorganizmalardan arındırılması hijyen açısından şarttır. Kontaminasyon yolu ile bir yerden bir yere taşınan mikroorganizmalar enfeksiyonlara yol açar ve insan sağlığı açısından büyük tehlikeler oluşturur.

“Bazen temizlerken, kontamine ederek kirletebiliriz”

Her insan, sağlıklı temiz bir ortamda yaşamak, güvenli besin tüketmek ister. Bireyin ve toplumun sağlıkla ilgili konularda dikkatli ve duyarlı olması, sağlığa zararlı olacak etkenleri ortadan kaldırmaya özen göstermesi ile mümkündür. Özellikle hijyen ile yakından ilgili olan; sağlık, turizm, yiyecek – İçecek gibi hizmet sektörlerinde görev alan kişilerin bu özeni daha fazla hissetmeleri ve göstermeleri gerekir. 

Temizlik ve Hijyen Elemanları, kendi ve hizmet sundukları kişilerin sağlığından birinci derecede sorumludur. Sanitasyon ve hijyen kurallarına uygun verilen hizmet, kaliteyi arttıracağı gibi hizmet alan kişilerin çeşitli hastalık etkenlerinden korunmasını da sağlayacaktır.

Aksi takdirde, yanlış temizlik alışkanlıkları ve uygulamaları sonucunda patojen mikroorganizmalardan, temizlik kimyasallarından veya istenmeyen fiziksel maddelerden arındırılmayan ortamlar, yiyecekler hatta hava kalitesinde ki olumsuz şartlar kişilerin hastalanmasına, zehirlenmesine hatta ölümlerine neden olur.

Detaylı bilgi almak veya talepleriniz için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
0505 225 65 80       omer@karasehirli.com

[lambdatable id=”lambda_table_options”]